Kırmızı Başlıklı Kız Kayboluyor

Tahmini Okuma Süresi: 4 Dakika

Yaş Grubu: 4-6 Yaş – İçerik Tipi: Kırmızı Başlıklı Kız Uyarlama


Bir zamanlar küçük ve tatlı bir kız çocuğu vardı; Büyükannesi bir keresinde ona kırmızı kadifeden bir başlık hediye etti. Şapka kıza o kadar yakıştı ki, başından çıkarmaz oldu. Bu yüzden de herkes ona Kırmızı Başlıklı demeye başladı. Bir gün annesi ona, “Gel bakalım Kırmızı Başlıklı, şu kurabiyeyle içecekleri büyükannene götür. Kadıncağız hasta ve halsiz; bu ona iyi gelecektir. Acele et ki, sıcak basmadan oraya varasın. Anayoldan ayrılma sakın, oraya buraya sapma. Yoksa şişeyi düşürüp kırarsın; büyükannen de içeceksiz kalır. Eve girince günaydın demeyi unutma, her köşeye da bakmaya kalkışma” dedi.

“Merak etme” diyen küçük kız annesiyle vedalaştı.

Büyükannenin evi köyden yarım saat mesafedeki ormandaydı. Kırmızı Başlıklı ormana dalınca kurtla karşılaştı. Ama onun ne kötü bir hayvan olduğunu bilmediği için korkmadı.

Kurt: “İyi günler Kırmızı Başlıklı” dedi.

“Teşekkür ederim, kurt kardeş.”

“Sabah sabah nereye gidiyorsun böyle?”

“Büyükanneme.”

“Ne taşıyorsun önlüğünün altında?”

“Kurabiyeyle içecek. Kurabiyeyi dün yaptık; bu, hasta büyükanneme iyi gelir.”

“Kırmızı Başlıklı, senin büyükannen nerede oturuyor?”

“Ormanda; on beş dakika daha gidersen üç tane ağacı görürsün. Evi hemen onların önünde; etrafında da fındık ağaçları var.”

Bir süre beraber yürüdüler. Bir ara kurt, “Kırmızı Başlıklı, etraftaki şu güzel çiçeklere baksana! Kuşların nasıl cıvıldadığını da duymuyorsun galiba? Sanki okula yollanır gibi, almış başını gidiyorsun; oysa orman ne kadar hoş” dedi

Kırmızı Başlıklı gözlerini şöyle bir açtı. Güneş ışınlarının güzel çiçekler arasında nasıl oynaştığını görünce, “Büyükanneme bir demet çiçek götürsem hoşuna gider. Henüz vakit erken; oraya zamanında varırım” diye düşündü. Ana yoldan çıkarak çiçek aramaya koyuldu. Birini kopardıktan sonra on dan daha güzel olabilecek İkincisini bulmaya çalışırken ormanın derinliklerine dalıverdi. Ormanın güzel manzaralarını ve seslerini içine çekerek saatlerce yürüdü. Rengarenk kuşları gördü, yakındaki bir derenin hafif uğultusunu duydu. Ancak saatler geçtikçe Kırmızı Başlıklı Kız nerede olduğu hakkında hiçbir fikri olmadığını fark etmeye başladı. Kendini keşfetmeye o kadar kaptırmıştı ki çevresine dikkat etmemişti. Adımlarının izini sürmeye çalıştı ama her şey aynı görünüyordu. Yardım istedi ama cevap gelmedi.

Güneş batmaya başladığında, Kırmızı Başlıklı Kız hava kararmadan ormandan çıkmanın bir yolunu bulması gerektiğini biliyordu. Bir yol aradı ama hiçbir şey bulamadı. Kaybolmuştu ve yalnızdı ve kalbi korkuyla çarpmaya başladı.

Tam umudunun tükendiğini düşündüğü sırada uzakta bir ışık gördü. Onu takip etti ve kısa süre sonra kendini küçük bir açıklıkta buldu. Orada küçük bir kulübe ve orada yaşayan nazik yaşlı kadın gördü. Yaşlı kadın, Kırmızı Başlıklı Kız’ı içeri aldı ve ona sıcak bir yemek ve yatacak bir yer verdi.

Ertesi sabah yaşlı kadın Kırmızı Başlıklı Kız’a ormana girmemesi gerektiğini böyle yaparsa kaybolabileceğini söyledi. Daha sonra Kırmızı Başlıklı Kız’ı Büyükannesine bıraktı. Kırmızı Başlıklı Kız çok sevindi ve yaşlı kadına nezaketinden dolayı teşekkür etti. Eve sağ salim döndü ve bir daha asla ormana tek başına girmeyi göze almadı.

O günden sonra, Kırmızı Başlıklı Kız her zaman çevresine dikkat etmesi gerektiğini ve ormanın tehlikelerini asla hafife almaması gerektiğini hatırladı. Ve hayatını kurtaran nazik yaşlı kadını her zaman hatırladı.

0-4 Yaş Masalları 0-12 Yaş Masalları 4-6 Yaş Masalları 6-12 Yaş Masalları Adalet Masalları Aile Masalları Anadolu Masalları Cesaret Masalları Deniz Kızı Masalları Domuzcuk Masalları Dostluk Masalları Doğa Masalları Evcil Hayvan Masalları Eğitici Masallar Gizem Masalları Hayvan Masalları Kardeşlik Hikayeleri Komik Masallar Köpek Masalları Kısa Masallar Okul Masalları Prenses Masalları Prens Masalları Saray Masalları Sağlık Masalları Sevgi Masalları Spor Masalları Uzay Masalları Yardımlaşma Hikayeleri Yardımlaşma Masalları


Diğer Çocuk Masalları

  • Köpek Bella

    Tahmini Okuma Süresi: 4 Dakika Ayırıcı Unsur: Sadık Köpeğin Hikayesi Yaş Grubu: 4-6 Yaş – İçerik Tipi: Köpek Masalı Bir zamanlar uzak bir diyarda Bella … Devamını Okuyun

  • Kırmızı Başlıklı Kız Kayboluyor

    Tahmini Okuma Süresi: 4 Dakika Ayırıcı Unsur: Ebeveynlerin Sözünü Dinlemek. Yaş Grubu: 4-6 Yaş – İçerik Tipi: Kırmızı Başlıklı Kız Uyarlama Bir zamanlar küçük ve … Devamını Okuyun

  • Kızılkuyruk ve Arkadaşlarının Maceraları

    Tahmini Okuma Süresi: 4 Dakika Ayırıcı Unsur: Birlik Olmak Yaş Grubu: 4-6 Yaş – İçerik Tipi: Fabl Örneği Bir zamanlar, uzun ağaçlarla dolu bir ormanda, … Devamını Okuyun


Diğer İçerik Yazıları

Yorum yapın