Kahraman Can

Tahmini Okuma Süresi: 4 Dakika

Ayırıcı Unsur:

İlham Verici

Yaş Grubu: 0-4 İçerik Tipi: Fantastik Uyku Masalı


Bir zamanlar uzak bir diyarda Can adında genç bir çocuk yaşarmış. Can yemyeşil ormanlar ve parıldayan berrak nehirlerle çevrili, büyük bir dağın eteğinde küçük bir köyde yaşıyordu. Can, etrafındaki dünyayı keşfetmeye her zaman hevesli, meraklı ve maceracı bir çocuktu.

Bir gün ormanda dolaşırken garip bir bulutla karşılaştı. Dönen bir mor ve mavi duman kütlesinden yapılmış gibi göründüğü için daha önce gördüğü hiçbir buluta benzemiyordu. Bulut Can’ın ilgisini çok çekmişti ve bulutu takip etmeye karar verdi.

Ormanın derinliklerine doğru yürürken, bulut onu gizli bir mağaraya götürüyor gibiydi. Can tereddüt etmeden içeri girdi. Mağara karanlık ve nemliydi ve mağaranın içindeki hava sisle kaplıydı. Ancak mağaranın derinliklerine doğru yürürken ileride parlak bir ışık gördü.

Can mağaranın sonuna geldiğinde kendini güzel bir yeraltı odasında buldu. Duvarlar pırıl pırıl mücevherlerle kaplıydı ve bu sefer hava tatlı çiçek kokularıyla doluydu. Odanın ortasında, dalları mağaranın yüksek tavanına kadar uzanan dev bir ağaç duruyordu.

Can ağaca yaklaştığında, kalın bir bulut örtüsüyle kaplı olduğunu gördü. Bulutlar beyaz ve kabarıktı ve onu çağırıyor gibiydiler. Can hiç tereddüt etmeden ağaca tırmandı ve bulutlar onu sardı.

Can, bulutların arasında uzanırken vücudunun değişmeye başladığını hissetti. Kolları güçlendi ve bacakları uzadı. Aniden bir uçma dürtüsü hissetti ve farkına bile varmadan havada süzülmeye başladı. Bulutların üstüne çıkana ve aşağıdaki dünyaya bakana kadar daha da yükseğe uçtu. 

Can bu yeteneğini insanların faydasına olacak şekilde kullanmak istiyordu. Can uzun bacaklarının ve uçmanın avantajıyla köydeki bütün kötü olayları hızlı bir şekilde kahramanca engellemeye başladı.

Yıllar geçtikçe Can, köyde bir efsane haline geldi. İnsanlar onu sık sık ağaçların üzerinde uçarken görür ve çocuklarına Can’ın kahramanlık masallarını anlatırlardı. Pek çok genç kız ve erkek, Can’ın hikayesinden ilham aldı ve onun izinden gitmek istedi.

Bir gün bir grup çocuk Can’a geldi ve ondan onlara uçmayı öğretmesini istedi. Can ilk başta tereddütlüydü ama hediyesini başkalarıyla paylaşması gerektiğini biliyordu. Çocuklara ağaca nasıl tırmanılacağını ve bulutların onları sarmalamasına nasıl izin verileceğini öğretmeye başladı.

Kolay değildi ve çocukların hepsi uçamıyordu ama uçabilenler ise hem merak hem de neşe duygusuyla doluydu. Belirli bir süre sonra Can ve diğer çocuklar birlikte uçup, dünyayı keşfedip yeni şeyler öğrenmeye başladılar.

Yıllar geçtikçe Can yaşlandı ama uçma tutkusunu hiç kaybetmedi. Köyün çocuklarına öğretmeye devam etti ve onlar da onun hikayesini yaymaya devam ettiler. Artık kendisi uçamayacak durumdayken bile, çocuklar onun üzerinde süzülürken onları yerden izliyordu.

Sonunda Can vefat etti, ancak mirası yaşamaya devam etti. Köye onun adına bir anıt dikmiş ve defalarca tırmandığı ağaç korunarak muhafaza edilmişti. Ve her yıl, ölüm yıldönümünde, köyün çocukları ağacın etrafında toplanır, bulutlara tırmanır ve uçabilen çocuk Can’ın onuruna uçarlardı.

Uçmanın gücünü nasıl keşfettiğiyle ilgili hikayesi her zaman hatırlanacak ve birçok insan onun dünyayı görme biçiminden ve yeteneğini başkalarıyla nasıl paylaştığından en önemlisi ise nasıl kahramanlıklar yaptığından ilham almaya devam edecekti. Bulutlar her zaman hayallerinin peşinden giden ve uçmanın büyüsünü keşfeden çocuğu hatırlatacaktı.

0-4 Yaş Masalları 0-12 Yaş Masalları 4-6 Yaş Masalları 6-12 Yaş Masalları Adalet Masalları Aile Masalları Anadolu Masalları Cesaret Masalları Deniz Kızı Masalları Domuzcuk Masalları Dostluk Masalları Doğa Masalları Evcil Hayvan Masalları Eğitici Masallar Gizem Masalları Hayvan Masalları Kardeşlik Hikayeleri Komik Masallar Köpek Masalları Kısa Masallar Okul Masalları Prenses Masalları Prens Masalları Saray Masalları Sağlık Masalları Sevgi Masalları Spor Masalları Uzay Masalları Yardımlaşma Hikayeleri Yardımlaşma Masalları


Diğer Çocuk Masalları

  • Köpek Bella

    Tahmini Okuma Süresi: 4 Dakika Ayırıcı Unsur: Sadık Köpeğin Hikayesi Yaş Grubu: 4-6 Yaş – İçerik Tipi: Köpek Masalı Bir zamanlar uzak bir diyarda Bella … Devamını Okuyun

  • Kırmızı Başlıklı Kız Kayboluyor

    Tahmini Okuma Süresi: 4 Dakika Ayırıcı Unsur: Ebeveynlerin Sözünü Dinlemek. Yaş Grubu: 4-6 Yaş – İçerik Tipi: Kırmızı Başlıklı Kız Uyarlama Bir zamanlar küçük ve … Devamını Okuyun

  • Kızılkuyruk ve Arkadaşlarının Maceraları

    Tahmini Okuma Süresi: 4 Dakika Ayırıcı Unsur: Birlik Olmak Yaş Grubu: 4-6 Yaş – İçerik Tipi: Fabl Örneği Bir zamanlar, uzun ağaçlarla dolu bir ormanda, … Devamını Okuyun


Diğer İçerik Yazıları

Yorum yapın