Çiftçi Ahmed

Tahmini Okuma Süresi: 4 Dakika

Ayırıcı Unsur:

Elindekilerin Değerini Bilmek, Şükür Etmek

Yaş Grubu: 6-12 Yaş – İçerik Tipi: Şükür Masalı


Bir zamanlar Ahmed adında fakir bir çiftçi varmış. Küçük bir köyde eşi ve iki çocuğuyla birlikte yaşıyordu. Ahmed, küçük çiftliğinde her gün çok çalıştı, ancak tüm çabalarına rağmen asla ailesini geçindirecek kadar para kazanamadı. Sık sık yatağa aç gider ve ertesi gün ailesini nasıl besleyeceği konusunda endişelenirdi.

Bir gün Ahmed, zihnini boşaltmak için ormanda yürüyüşe çıkmaya karar verdi. Yürürken güzel bir şelaleye rastladı. Bir kayanın üzerine oturdu ve huşu içinde şelaleye baktı. Orada otururken minnettar olduğu her şeyi düşünmeye başladı. Fakir olmasına rağmen hala sevgi dolu bir ailesi, başını sokabileceği bir çatısı ve yiyecek yemeği olduğunu fark etti. Daha önce hiç hissetmediği bir minnettarlık duygusu hissetti.

Şelaleden ayrılmak üzereyken, suyun yanında büyüyen küçük bir bitki fark etti. Dokunmak için uzandı ve altının sikkelerle dolu olduğunu fark etti. Gözlerine inanamadı. Paraları aldı ve onu izleyen var mı diye etrafına bakındı. Yalnız olduğunu görünce taşıyabileceği kadar bozuk para topladı ve eve koştu.

Eve geldiğinde karısına bozuk paraları gösterdi ve ikisi de sevinç gözyaşları döktü. Altınların Allah’ın bir lütfu olduğunu anlayan Ahmed, kendisine verilen nimetlere şükretti. Kendisine ve ailesine sağladığı için Tanrı’ya şükretti.

Ahmed, bulduğu parayla daha fazla arazi satın alabildi ve çiftliğini genişletebildi. Ailesinin geçimini sağlayabildi ve hatta köydeki diğerlerine yardım edebildi. Şelale başında hissettiği şükran duygusunu hiçbir zaman unutmadı ve verdiği tüm nimetler için Allah’a şükretmeye devam etti.

Yıllar geçti ve Ahmed başarılı bir çiftçi oldu. Topluluğa geri verebildi ve ihtiyacı olan diğerlerine yardım edebildi. Altınları bulduğu günü ve içini dolduran şükran duygusunu hep hatırlıyordu. Kendisinin kutsanmasının Tanrı’nın lütfuyla olduğunu biliyordu ve sonsuza dek minnettardı.

Ahmed’in başarısı büyüdükçe, topluluğun saygın bir üyesi oldu. Servetini ihtiyacı olanlara yardım etmek için kullandı, köydeki çocuklar için bir okul, hastalar için bir hastane ve hatta insanların bir araya gelip sosyalleşebileceği bir toplum merkezi inşa etti. Topluluğa geri verme ve başkalarının yaşamları üzerinde olumlu bir etki yaratma yeteneği için minnettardı.

Bir gün köyden geçen bir grup gezgin Ahmed’i ziyaret etti. Ahmed’in cömertliğini duymuşlardı ve onun hakkında daha çok şey öğrenmek istiyorlardı. Ahmed onları evinde karşıladı ve hikayesini onlarla paylaştı. Gezginler, Ahmed’in alçakgönüllülüğü ve minnettarlığından etkilendiler ve ondan yolculuklarında yanlarında gelmesini istediler.

Ahmed ilk başta tereddütlüydü ama bunun hikayesini paylaşmak ve sahip olduklarına şükretmeleri için başkalarına ilham vermek için bir fırsat olduğunu biliyordu. Yolcularla gitmeye karar verdi ve minnettarlık ve cömertlik mesajını yayarak çok uzaklara gitti.

Seyahat ederken yoksulluk, hastalık ve diğer zorluklarla mücadele eden birçok insanla tanıştı. Hikayesini onlarla paylaştı ve onları kendi hayatlarında şükran duymaya teşvik etti. Onlara en karanlık zamanlarda bile her zaman şükredecek bir şey olduğunu gösterdi.

Sonunda Ahmed köyüne, evine döndü. Ailesi ve toplum tarafından kollarını açarak karşılandı. Birçok insanın hayatında kalıcı bir etki bırakmıştı ve minnettarlık mesajı her yere yayılmıştı.

Ahmed hayatının geri kalanını sevgi dolu ailesi ve kurulmasına yardım ettiği toplulukla çevrili olarak huzur içinde yaşadı. Minnettarlık ve cömertlik dolu bir hayat yaşadığını bilmekle yetindi. Ve köy halkı onun şükran mesajını hatırlamaya ve gelecek nesillere aktarmaya devam ettikçe mirası yaşamaya devam etti. Son.

0-4 Yaş Masalları 0-12 Yaş Masalları 4-6 Yaş Masalları 6-12 Yaş Masalları Adalet Masalları Aile Masalları Anadolu Masalları Cesaret Masalları Deniz Kızı Masalları Domuzcuk Masalları Dostluk Masalları Doğa Masalları Evcil Hayvan Masalları Eğitici Masallar Gizem Masalları Hayvan Masalları Kardeşlik Hikayeleri Komik Masallar Köpek Masalları Kısa Masallar Okul Masalları Prenses Masalları Prens Masalları Saray Masalları Sağlık Masalları Sevgi Masalları Spor Masalları Uzay Masalları Yardımlaşma Hikayeleri Yardımlaşma Masalları


Diğer Çocuk Masalları

  • Köpek Bella

    Tahmini Okuma Süresi: 4 Dakika Ayırıcı Unsur: Sadık Köpeğin Hikayesi Yaş Grubu: 4-6 Yaş – İçerik Tipi: Köpek Masalı Bir zamanlar uzak bir diyarda Bella … Devamını Okuyun

  • Kırmızı Başlıklı Kız Kayboluyor

    Tahmini Okuma Süresi: 4 Dakika Ayırıcı Unsur: Ebeveynlerin Sözünü Dinlemek. Yaş Grubu: 4-6 Yaş – İçerik Tipi: Kırmızı Başlıklı Kız Uyarlama Bir zamanlar küçük ve … Devamını Okuyun

  • Kızılkuyruk ve Arkadaşlarının Maceraları

    Tahmini Okuma Süresi: 4 Dakika Ayırıcı Unsur: Birlik Olmak Yaş Grubu: 4-6 Yaş – İçerik Tipi: Fabl Örneği Bir zamanlar, uzun ağaçlarla dolu bir ormanda, … Devamını Okuyun


Diğer İçerik Yazıları

Yorum yapın